تبلیغات
پژوهشسرای دانش آموزی پروفسور حسابی

پژوهشسرای دانش آموزی پروفسور حسابی
قالب وبلاگ

در سال گذشته میلادی، کشور ایالات متحده آمریکا از نظر میزان سرمایه گذاری، نسبت به سایر کشورهای دنیا، منابع مالی چشمگیری صرف تحقیق و توسعه علم و فناوری نانو  کرده است که نتیجه آن توسعه و ثبت پتنت های جدید فناوری نانو در این کشور بوده است.

مجموع سرمایه‌گذاری های بخش دولتی، شرکت های خصوصی و سرمایه‌گذاری خطرپذیر در کشور آمریکا در سال 2009 میلادی به 6.4 میلیارد دلار رسید. با این همه، طبق گزارش جدیدی که موسسه تحقیقاتی لوکس ریسیرچ منتشر کرده است، کشورهایی مانند چین و روسیه با افزایش میزان سرمایه‌گذاری های خود در تحقیق و توسعه فناوری نانو، چالش های جدیدی برای این کشور به وجود آورده اند. همچنین نقش‌آفرینان کوچک تری چون ژاپن، آلمان و کره جنوبی نیز از نظر تجاری سازی محصولات فناوری نانو، نسبت به ایالات متحده بسیار موفق تر بوده اند.

این گزارش با عنوان «رتبه بندی کشورها در حوزه فناوری نانو: توقف گاه های پنهان و تهدید‌های غلط»، نوآوری ها و توسعه فناوری نانو را در 19 کشور دنیا مقایسه کرده تا از این طریق برای سیاست‌گذاران دولتی، مدیران شرکت ها و سرمایه‌گذاران، نقشه ی مشروحی از وضعیت توسعه بین المللی فناوری نانو ارائه کند.

بر اساس یافته های گزارش مذکور، علی رغم بحران های مالی کنونی، میزان سرمایه‌گذاری جهانی در حوزه فناوری نانو ثابت باقی مانده است. در سال 2009 میلادی کل میزان سرمایه‌گذاری بخش دولتی، شرکت ها و سرمایه‌گذاران خطرپذیر در زمینه تحقیق و توسعه فناوری نانو بالغ بر 17.6 میلیارد دلار بوده است که این رقم نسبت به سال 2008 یک درصد افزایش داشته است. در سال 2008 میلادی، مجموع سرمایه‌گذاری های انجام شده در زمینه فناوری نانو 17.5 میلیارد دلار بوده است.

به گفته دیوید هوآنگ، از تحلیل‌گران ارشد لوکس ریسیرچ، افزایش حجم سرمایه‌گذاری ها در تحقیق و توسعه علم و فناوری نانو ناشی از افزایش میزان سرمایه‌گذاری کشورهایی چون روسیه و چین بوده که این امر پیشگامی ایالات متحده آمریکا در نوآوری فناوری نانو را با تهدید جدی مواجه کرده است. اما با وجود افزایش سرمایه‌گذاری دو کشور، مسائلی چون حمایت از مالکیت معنوی و قوانین  اقتصادی، مانع تبدیل به تهدید واقعی شدن آنها برای آمریکا شده است.

یافته های اصلی گزارش جدید لوکس ریسیرچ عبارتند از:

در حال حاضر آمریکا در زمینه توسعه فناوری نانو پیشگام است. در سال 2009 میلادی آمریکا از نظر میزان سرمایه‌گذاری دولتی، بخش خصوصی، سرمایه‌گذاری خطرپذیر و ثبت پتنت نسبت به تمامی کشوهای دنیا پیشگام بوده است. با این وجود، توانایی این کشور برای تجاری سازی این فناوری ها و هدایت آنها به سمت توسعه اقتصادی در حد متوسط است. از آنجایی که تعداد نسبی فارغ التحصیلان مهندسی و علوم پایه نسبت به جمعیت این کشور به طور قابل توجهی پایین است، لذا رقابت پذیری آمریکا در نوآوری بلندمدت فناوری نانو  هنوز هم در معرض خطر قرار دارد.

کشورهایی مانند ژاپن، آلمان و کره جنوبی روند توسعه شگفت انگیز خود را از سال 2008 ادامه داده و تعداد انتشارات، پتنت ها، سرمایه‌گذاری دولتی و خصوصی آنها در حال افزایش است. هر سه کشور در مقایسه با آمریکا نسبت به تجاری سازی فناوری نانو موفق ترند. نفوذ نسبی این فناوری در بخش های تولیدی هر سه کشور در مقایسه با سایر کشورها بسیار بالاتر است و این امر نشان دهنده بهره‌مندی اقتصاد این کشور از تجاری سازی فناوری نانو است.

علی رغم اینکه دو کشور چین و روسیه در سال گذشته میلادی برنامه های سرمایه‌گذاری گسترده ای را در زمینه تحقیق و توسعه فناوری نانو آغاز کرده اند اما این سرمایه‌گذاری ها  منجر به توسعه چشمگیر  علم و فناوری نانو در این کشورها نشده است.  

منبع: مدیریت فناوری نانو




[ 1390/05/27 ] [ 10:21 ] [ صادقی مهر ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


پژوهشسرای پروفسور حسابی وابسته به آموزش و پرورش ناحیه دو همدان تلاش می کند زمینه های فعالیتهای پژوهشی دانش آموزان را در زمینه های مختلف فراهم نماید

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب


اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

خدمات وبلاگ نویسان جوان

كد ماوس