تبلیغات
پژوهشسرای دانش آموزی پروفسور حسابی

پژوهشسرای دانش آموزی پروفسور حسابی
قالب وبلاگ
بیماری‌هایی نظیر سرطان و مالاریا همچنان وجود دارند و همه ساله شمار قابل توجهی از مردم سراسر جهان قربانی این دو بیماری مهلك می‌شوند. با این حال باید پذیرفت كه نرخ قربانی‌شدن چنین بیمارانی در مقایسه با گذشته كاهش چشمگیری داشته است و این موضوع به خاطر پیشرفت‌های قابل توجهی است كه در علم پزشكی نوین صورت گرفته است. در این میان فناوری نانو از جمله فناوری‌های تأثیرگذار بوده است و اكنون و در تازه‌ترین مرزگشایی‌های صورت گرفته، گروهی از محققان دانشگاه MIT موفق به طراحی و ارائه نانوذرات جدیدی شده‌اند كه می‌توان برای آن آینده روشنی همچون تولید واكسن‌هایی برای درمان ایدز، مالاریا و سایر بیماری‌هایی از این دست ترسیم كرد.

البته در سال‌های اخیر و همزمان با پیشرفت‌های صورت‌گرفته در عرصه فناوری نانو واكسن‌های مشابهی ارائه شده است، اما آنچه اخیرا در دانشگاه MIT انجام شده است را می‌توان نسخه تكامل‌یافته‌ای از تلاش‌های چند ساله اخیر نام برد.

در حقیقت آنها نوع جدیدی از ذرات نانویی را ارائه كرده‌اند كه می‌توانند واكسن‌های تأثیرگذار در درمان بیماری‌هایی نظیر HIV و مالاریا را به بدن بیماران و نقاط از پیش تعیین شده منتقل كنند. این ذرات جدید تركیبی از گوی‌های چربی هستند كه می‌توانند نسخه‌های تركیبی از پروتئین‌هایی كه به طور طبیعی از سوی این ویروس‌های خطرناك تولید می‌شوند را حمل كنند.

اما این تنها بخشی از فرآیندی است كه محققان دانشگاه MIT انتظار آن را دارند. این ذرات در ادامه واكنش قوی ایمنی را موجب می‌شوند كه در مقایسه با واكنش تولید شده از سوی واكسن‌های مشابه قبلی از سطح بالاتر ایمنی برخوردارند. چنین ذراتی می‌توانند به دانشمندان در تولید واكسن‌هایی علیه سرطان و بیماری‌های سخت دیگری نظیر آن كمك زیادی كند. محققان دانشگاه MIT با همكاری گروهی از دانشمندان انستیتو تحقیقات والتر رید ارتش آمریكا این نانوذرات را ارائه كرده‌اند و به ثمربخش بودن آنها امیدهای زیادی دارند. آنها هم‌اكنون در مرحله‌ای قرار دارند كه در آن توانایی نانوذرات در انتقال واكسن مؤثر علیه مالاریا به موش‌های آزمایشگاهی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

اكنون این پرسش مطرح می‌شود كه واكسن‌ها چگونه بدن را در برابر بیماری‌های سختی نظیر مالاریا و حتی سرطان ایمن می‌كنند؟

واكسن‌ها در حقیقت حاوی تركیبات ضعیفی از عامل اصلی بیماریزا هستند كه سیستم ایمنی بدن را برای رویارویی احتمالی با تركیبات اصلی و قوی در آینده آماده می‌كند.

در بسیاری از موارد نظیر واكسن‌های آبله یا فلج اطفال فرم مرده یا نیمه جان ویروس به كار گرفته می‌شود. در واكسن‌های دیگر نظیر دیفتری تركیبی از نسخه تركیب شده یك پروتئین یا سایر مولكول‌هایی كه به وسیله پاتوژن بیماریزا تولید می‌شوند به كار گرفته می‌شوند.

به طور كلی زمانی كه دانشمندان واكسنی را طراحی می‌كنند، تلاش می‌كنند تا حداقل یكی از 2 بازیگران اصلی بدن انسان در ایجاد واكنش از سوی سیستم ایمنی بدن را تحریك كنند: سلول‌های T كه به سلول‌هایی حمله‌ور می‌شوند كه به وسیله پاتوژن (عامل بیماریزا) آلوده شده‌اند یا سلول‌های B كه آنتی‌بادی‌هایی را ترشح می‌كنند كه ویروس‌ها یا باكتری‌های موجود در خون یا سایر تركیبات مایعی موجود در بدن را هدف قرار می‌دهند. برای بیماری‌هایی نظیر HIV كه پاتوژن‌های آن تمایل به ماندن در درون سلول دارند پاسخ قدرتمندی از سوی سلول‌های T كه تحت عنوان سلول‌های T قاتل شناخته می‌شوند نیاز است. بهترین راه برای تحریك این سلول‌ها و وارد كردن آنها به كارزار استفاده از ویروس ناتوان یا مرده است اما برای رویارویی با HIV نمی‌توان چنین كاری را انجام داد زیرا استفاده از ویروس مرده یا ناتوان HIV ثمر چندانی ندارد. در حال حاضر دانشمندان برای فاصله گرفتن از خطرات احتمالی ناشی از استفاده از ویروس‌های زنده یا نیمه جان به كار بر روی واكسن‌های تركیبی علیه HIV و سایر بیماری‌های ویروسی نظیر هپاتیت B روی آورده‌اند. اگرچه این واكسن‌ها ایمن‌تر هستند اما پاسخ بسیار قدرتمند سلول‌های T را موجب نمی‌شوند. اخیرا دانشمندان تلاش جالب توجهی را برای غلبه بر این مشكل آغاز كرده‌اند. آنها واكسن‌های تولیدی را با استفاده از ریز قطرات چربی موسوم به لیپوسوم می‌پوشانند. این ریز قطرات تأثیر قابل توجهی در تحریك سلول‌های T و ایجاد واكنش مؤثر از سوی آنها دارند. با این حال هنوز یك مشكل دیگر وجود دارد و آن، این است كه لیپوسوم‌ها پایداری بسیار ضعیفی در خون و سایر تركیبات مایعی بدن دارند.

اما محققان دانشگاه MIT برای غلبه بر این چالش فنی نیز راهكار جالب توجهی پیدا كرده‌اند. آنها بر آن شده‌اند تا این ریزقطرات چربی را در گوش‌های بسیار مستحكمی و به صورت یكپارچه قرار دهند. به محض این‌كه لیپوسوم‌ها در ارتباط با یكدیگر قرار می‌گیرند، دیواره آنها براساس یك سری فعل و انفعالات شیمیایی در هم قلاب می‌شوند.

در نتیجه ساختار مستحكم و پایداری شكل می‌گیرد كه در خرد شدن آنها در ادامه روند تزریق احتمال بسیار اندكی دارد. با این حال زمانی كه نانوذرات تزریق شده از طرف یك سلول جذب می‌شوند به سرعت تجزیه می‌شوند.

این همان چیزی است كه محققان به دنبال آن هستند یعنی جذب نانوذرات از سوی سلول. این فرآیند به سرعت انجام می‌شود و در نتیجه آن واكسن آزاد شده و واكنش سلول T را موجب خواهد شد. این فناوری هم اكنون در مراحل ابتدایی خود قرار دارد و دانشمندان تاكنون آن را روی موش‌های آزمایشگاهی انجام داده‌اند. با این حال آنها امیدوار هستند، چون نتایج به دست آمده از موش‌های آزمایشگاهی، امیدواركننده بوده است. در آزمایشاتی كه روی موش‌های آزمایشگاهی انجام شده است، محققان از نانوذرات برای انتقال پروتئینی موسوم به ovalbumin به بدن موش‌ها استفاده كرده‌اند.

این پروتئین در مطالعات ایمنی‌شناسی برای دانشمندان كاملا شناخته شده است زیرا هم‌اكنون ابزارهای لازم جهت تشخیص واكنش طبیعی از سوی سیستم ایمنی بدن نسبت به این مولكول وجود دارند. نتایج تحقیقاتی كه روی موش‌های آزمایشگاهی انجام شده است حتی فراتر از تصورات قبلی آنها بوده است.

نكته مهمی كه محققان را به ادامه این تحقیقات امیدوار كرده این است كه این تكنیك واكنش قابل توجهی را از سوی سیستم ایمنی بدن در قبال پاتوژن‌ها موجب می‌شود.

محققانی كه در انستیتو تحقیقات والتر رید ارتش آمریكا با محققان دانشگاه MIT همكاری كرده‌اند مطالعاتی روی مالاریا داشته‌اند و توانسته‌اند با استفاده از همین تكنیك به انتقال واكسن این بیماری به موش‌های آزمایشگاهی بپردازند. نقطه قوت این فناوری نوین دستاوردهای امیدواركننده‌ای است كه دانشمندان در سال‌های اخیر در عرصه فناوری نانو كسب كرده‌اند.

این موفقیت‌ها كه حتی در حال حاضر برخی از آنها به مرحله كاربردهای عملی نیز رسیده است راه را برای مرزگشایی‌های جسورانه‌تر و تولید و انتقال مؤثر واكسن خطرناك‌ترین بیماری‌ها نظیر HIV و مالاریا باز كرده‌اند. محققان دانشگاه MIT نیز امیدوارند تا كمتر از یك دهه آینده نخستین نتایج عملیاتی این دستاورد نوین مشاهده شود. در آن زمان است كه می‌توان به جرأت گفت بیماری‌هایی نظیر HIV و مالاریا برای همیشه ریشه‌كن می‌شوند.

 

منبع: MIT University

برگرفته از سایت انجمن نانو ایران
[ 1390/05/27 ] [ 09:39 ] [ صادقی مهر ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


پژوهشسرای پروفسور حسابی وابسته به آموزش و پرورش ناحیه دو همدان تلاش می کند زمینه های فعالیتهای پژوهشی دانش آموزان را در زمینه های مختلف فراهم نماید

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب


اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

خدمات وبلاگ نویسان جوان

كد ماوس